sobota, 3 grudnia 2016

Jakiego psa wybrać - zbiór odwiecznych dylematów.



Chcesz wziąć pod swe skrzydła psa, ale nie masz pojęcia, którą z tych ślicznych mordek wybrać? Przecież wszystkie są takie urocze... jak masz się zdecydować? Pies czy suka? Mały czy duży? Rasowy czy kundel? Kupić czy adoptować? Dorosły czy szczeniak? Pytań jest tak wiele, a odpowiedzi jakby nieco brak.

Podpowiem, że na początek wypadałoby zastanowić się jakie mamy oczekiwania wobec przyszłego towarzysza. Należy wziąć pod uwagę nie tylko nasze upodobania, ale również nasze możliwości tak by wszyscy byli zadowoleni z wyboru. Nie możesz przecież wziąć olbrzymiego psa do kawalerki, w której mieszkają trzy osoby (teoretycznie nikt Ci nie zabroni, ale ani Ty, ani pies nie będziecie zadowoleni z tej sytuacji).

Odpowiedz sobie na następujące pytania:

  • Czy pies ma mieszkać w domu czy na dworze?
  • Czy ma być to pies do stróżowania czy do towarzystwa?
  • Na jakiej maksymalnej wielkości psa możesz sobie pozwolić?
  • Jak dużo czasu możesz poświęcić psu?
  • Czy w grę wchodzi częsta pielęgnacja psa taka jak szczotkowanie, kąpanie, strzyżenie i tym podobne?
  • Czy jesteś wstanie zapewnić psu dużą dawkę ruchu czy raczej wolisz jak będzie się wylegiwał na kanapie?
  • Czy masz jakieś specjalne wymagania? Na przykład któryś z domowników cierpi na alergię i musi to być pies, który nie będzie jej wywoływał.
  • Czy pies będzie mieszkać z dziećmi, osobami starszymi lub chorymi?
  • Czy masz jakieś specjalne wymagania dotyczące wyglądu? Na przykład żeby miał długą sierść, albo oklapnięte uszy czy określony kolor.
  • Jaki prowadzisz tryb życia? Czy będzie miał kto wychodzić z psem i się z nim bawić, zajmować się nim?
  • Czy jesteś gotowy na wydatki związane z weterynarzem?
  • Czy chcesz żeby pies uczestniczył w wystawach lub jakichś zawodach sportowych?
  • Jaki masz charakter? Ważne by temperament psa pasował do Twojego.

Teraz zbierz swoje odpowiedzi i zastanów się jaki pies będzie spełniał Twoje wymagania? Żeby Ci w tym pomóc przedstawię kilka kwestii, które mogą mieć wpływ na to jaki będzie dany pies.

Pies czy suka?

To jest bardzo trudne do określenia, ponieważ sama płeć ma dość małe znaczenie zważywszy, że każda rasa posiada inne cechy oraz każdy osobnik jest inny. Psy tak jak ludzie posiadają swoje unikalne charaktery, więc sama płeć ma mało do powiedzenia. Jednak patrząc tak stereotypowo są dużo większe szanse, że pies będzie bardziej dominujący, postawniejszy, trochę jak kot chodzący własnymi ścieżkami, mniej posłuszny. Za to suka prędzej będzie uległa, wierna, posłuszna, delikatna i opiekuńcza niż samiec choć na to nie ma reguły. Warto też wspomnieć o czasie rui... pies będzie uciekał by dorwać jakąś sunię, a suka będzie uciekać by znaleźć jakiegoś adoratora, no i może przyjeść do domu niespodziankę. Więcej przeczytacie tutaj 😉 

Rasowy czy kundel?

Zależy czy mamy jakieś konkretne oczekiwania czy nie. Psy rasowe mają to do siebie, że możemy po nich się spodziewać co z nich wyrośnie w przeciwieństwie do kundli, których nigdy nie możemy być do końca pewni. Wybierając psa rasowego wiemy jak będzie wyglądał gdy podrośnie, a charakter choć każdy osobnik ma inny to pod pewnymi względami będzie posiadał cechy wspólne z wzorcem rasy i będzie posiadał określone predyspozycje. Natomiast w przypadku kundelka nawet znając jego obojga rodziców nie wiemy, ani jak duży urośnie, ani jak będzie wyglądał, ani jaki będzie mieć charakter - wybieramy w ciemno. Więcej informacji znajdziecie tutaj

Kupić czy adoptować?

Powszechnie uważa się, że jak rasowego to kupić jak kundelka to przygarnąć. Rasowego psa raczej nikt nie odda za darmo, a kundla nie ma sensu kupować skoro jest tyle psiaków potrzebujących domu. Bardzo dużo mówi się o tym by nie kupować psa tylko go adoptować, ale to na prawdę zależy od indywidualnej sytuacji. Jak wspomniałam jeżeli chcesz psa o konkretnych cechach to powinieneś wybrać psa rasowego, a takiego należy kupić. Jeżeli natomiast jest Ci to obojętne to możesz adoptować na przykład ze schroniska. Tylko, że to nie jest takie proste jak się wydaje. Nie wystarczy przyjść i wybrać sobie takiego, który nam się podoba. Musimy spełnić szereg wymogów. Moje osobiste doświadczenia z adopcją psa ze schroniska nie są miłe i choć nie odradzam tego rozwiązania to polecam je dobrze przemyśleć. No i trzeba pamiętać, że taki pies będzie posiadał bagaż ciężkich doświadczeń z czym nie każdy sobie poradzi. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj tutaj

Dorosły czy szczeniak?

Zalety przygarnięcia psa dorosłego są takie, że jest odchowany, prawdopodobnie nauczony załatwiania się na dworze, nie niszczenia i tym podobne. Zwyczajnie jest już wychowany (o ile ktoś wcześniej o to zadbał). Natomiast minusy są takie iż to wychowanie może nam nie odpowiadać. No i podobnie jak w przypadku psa ze schroniska dorosły pies posiada pewien bagaż doświadczeń, którego nie znamy i nie wiem czy może być coś co sprawi nam problem. Ze szczeniakiem jest o tyle fajnie, że możemy patrzeć jak dorasta, uczestniczyć w jego wychowaniu i zżyć się z tą uroczą, małą kuleczką. Niestety opieka nad szczeniakiem jest pracochłonna i może przysporzyć nam sporo nerwów, gdy na przykład pogryzie nasze ulubione buty. 

Jeżeli rasowy to jaka rasa?

Tu już wszystko zależy od odpowiedzi jakie udzieliłeś na zadane wcześniej przeze mnie pytania. Jest tak ogromny wybór, że z pewnością każdy znajdzie rasę, która spełnia wszystkie wymagania przyszłego właściciela. Postaram się z czasem opisywać poszczególne rasy.

Na koniec dodam, że wybór musi być zaakceptowany przez wszystkich domowników. Musi to być decyzja świadoma i przemyślana tak by zwierzę po pewnym czasie nie musiało zmieniać właściciela. Pies to nie zabawka! Pies to duża odpowiedzialność. Ale jak już wybierzesz tego jedynego to będzie również wspaniałym przyjacielem 😊

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz