wtorek, 31 stycznia 2017
Biały owczarek szwajcarski.
Pochodzenie
Białe owczarki szwajcarskie pochodzą od owczarków niemieckich. Początkowo białe umaszczenie owczarków niemieckich nie stanowiło problemu, jednak już w XX wieku w Europie zostały one całkowicie wykreślone ze wzorca tej rasy uznając kolor biały za wadę. Nadal jednak były uznawane w Ameryce i do dziś są tam odnotowywane jako biały owczarek niemiecki. O uznanie tej rasy wystąpiła Szwajcaria i właśnie dlatego psy te zyskały miano "szwajcarskich". W roku 2002 przyjęto wzorzec rasy.
Wygląd
wysokość w kłębie: 60 - 66 cm psy, 55 - 61 cm suki
masa ciała: 30 - 40 kg psy, 25 - 35 kg suki
umaszczenie: wyłącznie białe
szata: wersja zarówno krótko jak i długowłosa, włos średniej długości, gęsty, przylegający, dwuwarstwowy, obfity podszerstek
Charakter
Owczarek szwajcarski jest psem łagodnym. Jest też wrażliwy, więc wymaga łagodnego traktowania. Przy złej socjalizacji może stać się również bojaźliwy i nieufny wobec obcych. Zwyczajnie jest to pies delikatny 😊
Nie wymaga doświadczonego hodowcy. Łatwo poddaje się tresurze, gdyż uwielbia zadowalać swojego opiekuna i wykonywać różne komendy. Jeżeli tylko podejdzie się do szkolenia ze spokojem, bez krzyków czy szarpania to pies będzie chętnie współpracować.
Idealnie sprawdzi się w rodzinie z małymi dziećmi. Nadaje się na psiego opiekuna.
Nie wymaga ponadprzeciętnej dawki ruchu. Oznacza to, że wystarczy jeden ze spacerów dłuższy, co najmniej godzinny, a nie potrzebne jest na przykład kilka godzin treningu czy duże podwórko do biegania.
Nadaje się do mieszkania w bloku. Jak zawsze podstawą są spacery 😊 Nie mniej jednak jest to pies niezwykle towarzyski i przywiązany do opiekuna, lepiej więc jeżeli w domu zawsze ktoś będzie.
Jego żywiołem jest woda i śnieg. Uwielbia pływać i aportować oraz bardzo dobrze tropi.
Zdrowie i pielęgnacja
Ogólnie jest to zdrowa rasa. Jednak jak wiele dużych psów owczarki szwajcarskie są podatne na dysplazję stawów biodrowych, oprócz tego również łokciowych oraz na alergię pokarmową czy skręt żołądka.
Jeśli chodzi o pielęgnację to nie są zbyt wymagające. Wystarczy je czasem czesać. Wbrew pozorom nie trzeba ich często kąpać by zachowały swój śnieżnobiały kolor. Jeżeli już przyjdzie pora na kąpiel to powinno się stosować szampony do białej sierści wybielające ją optycznie, a nie chemicznie.
Ciekawostki
Rasę tą wykorzystano w filmie pt. „Biały pies”
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz