poniedziałek, 26 grudnia 2016

Pies czy suka - o wyborze płci przyszłego kompana.


Płeć tak naprawdę ma chyba najmniejsze znaczenie. Nie ma bowiem cech, które można przypisać danej płci w stu procentach. W tym przypadku można opierać się jedynie na tak zwanych stereotypach i prawdopodobieństwie, albo się będzie zgadzać albo nie 😜

No, ale czego można się spodziewać po danej płci?

Pies

Mówi się, że psy są zazwyczaj bardziej dominujące i mniej posłuszne niż suczki. To zapewne przez ich testosteron 😜 Uważam również, że samce zachowują się odrobinę jak koty, mam na myśli, że mają większą skłonność do "chodzenia własnymi ścieżkami" czyli do własnych humorów i okazują ciutkę mniejsze przywiązanie. Oczywiście pies to pies, więc raczej będzie bardzo przywiązany do właściciela, ale opieram się na porównaniu do płci przeciwnej.
Nieprzyjemnym nawykiem samców jest znaczenie terenu. Nie każdemu będzie to odpowiadało i czasem może sprawiać problemy, na przykład jeśli od moczu uschną wszystkie kwiatki w ogrodzie. 😏 Jest też kwestia związana z okresem rui. Psy w tym czasie mogą uciekać w pogoni za sukami, wyć, ogólnie męczyć się. Na szczęście rozwiązaniem jest kastracja. 

Suka

Suczki z kolei są bardziej uległe, oddane i nie opuszczają właściciela na krok uważnie słuchając poleceń i chętnie je wykonując. To wynika z ich naturalnej roli w stadzie, podobnie jak w przypadku samców. Być może też lepiej się sprawdzą wobec dzieci, ale jak mówiłam nie ma reguły. Moim osobistym zdaniem suczki są dużo bardziej kochane i je ubóstwiam 😍
Jeżeli chodzi o czas rui to suki w tym czasie również mogą uciekać kierowane instynktem oraz potrzebami i niestety w przeciwieństwie do samców suki mogą przynieść do domu niechciane potomstwo. Oprócz tego mogą zabrudzić mieszkanie krwią. Tak zwana cieczka trwa około 3 tygodni i pojawia się średnio dwa razy w roku (czasem raz, czasem trzy). Samice bardzo dokładnie się wtedy wylizują, ale i tak istnieje szansa zabrudzenia. Można kupić suce specjalne majtki z wymiennymi wkładkami albo najlepiej będzie ją wykastrować jeżeli nie mamy zamiaru jej rozmnażać. Przyniesie to korzyści nie tylko higieniczne, ale również zdrowotne. Uniknie się w ten sposób takich schorzeń jak na przykład ropomacicze lub ciąża urojona.


Jak już mówiłam nie ma reguły. Więcej niż od płci zależy od rasy. Jedno co jest pewne w przypadku obu płci to fakt iż kastracja jest świetnym wyjściem i naprawdę ją polecam. Być może choć trochę zmniejszy to odsetek bezdomnych psów tułających się po ulicach lub cisnących się w schroniskach. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz