sobota, 26 listopada 2016
Szczenię w domu - czyli jak opiekować się nowym lokatorem.
Zdecydowałeś się przygarnąć pod swój dach szczeniaczka? Super. W takim razie powinieneś wiedzieć kilka rzeczy o tym jak opiekować się takim maluchem. 😊
Jak przygotować dom na przybycie szczeniaka?
Dobrze jest wyznaczyć miejsce na legowisko. Najlepiej żeby był to dobry punkt obserwacyjny, z którego wszystko widać i można patrzeć co robią mieszkańcy. Trzeba pamiętać, że nie powinno to być miejsce narażone na częste przeciągi. W pobliżu mogą znajdować się miski z jedzeniem i wodą.
Mieszkanie powinno być zabezpieczone prawie tak jak przed dzieckiem - w końcu to też dziecko, tylko, że psie 😉 Wszystkie kable należy pochować tak by szczenię ich nie pogryzło co mogłoby się dla niego źle skończyć. Jeżeli w zasięgu jego zębów znajdują się jakieś cenne dla nas przedmioty to też lepiej przenieść je w bezpieczniejsze miejsce, bo w innym przypadku mogą zostać zniszczone. Szczenię uczy porządku, lepiej nie zostawiać butów na podłodze 😏 Jeśli lubisz swoje dywany to dobrze jest je pochować na czas nauki załatwiania się na dworze, żeby nie zdarzyła się na nich jakaś wpadka. Gdy posiadasz balkon pilnuj by nie zostawiać go otwartego, mogłoby się to skończyć tragedią (znam taki przypadek 😴).
Pierwsze dni w nowym domu.
Początki mogą być trudne. Maluch zapewne będzie przestraszony nową sytuacją i miejscem. Przyda mu się trochę spokoju i odpoczynku. Czas na zaaklimatyzowanie się jest bardzo ważny. Lęk, brak apetytu czy inne objawy wycofania są zupełnie normalne i powinny minąć po kilku dniach. Szczenięta bardzo szybko się przystosowują do nowego środowiska - zajmują się zabawą i zapominają o wszystkich przykrościach 😉
Żywienie
Najlepiej dowiedzieć się jaką karmą szczenię było żywione wcześniej i podawać tą samą. Dopiero później można ewentualnie stopniowo przejść na tą wybraną przez siebie, gdyż nagła zmiana karmy może powodować problemy żołądkowe. Oczywiście karma powinna być przeznaczona dla szczeniąt odpowiedniej rasy/wielkości. Wraz z wiekiem należy dopasowywać pokarm do potrzeb zwierzęcia. Nie ma znaczenia czy będzie to karma sucha czy mokra, jednak lepiej by mokra była tylko dopełnieniem suchej.
3-4 posiłki dziennie w regularnych odstępach czasu powinny wystarczyć, koło 7/8 miesiąca życia powinno się zmniejszyć ich ilość do 2 dziennie - rano i wieczorem. Porcja powinna być stale taka sama i niezbyt duża, dostosowana do potrzeb energetycznych pupila. Ile karmy podawać? Takie dane powinny być na opakowaniu.
Jeżeli nie chcemy by nasz czworonóg miał problemy z nadwagą i ciągłym podjadaniem nie podawajmy mu resztek ze stołu, będzie tego bardzo trudno oduczyć. Powinno się nakładać porcję do miski i dawać psu do zjedzenia, jak zje zabrać miskę, jak nie zje to zabrać ją po 15 minutach i nie dawać aż do następnego posiłku, w ten sposób nauczymy psa regularności w spożywaniu pokarmu.
Oczywiście trzeba pamiętać o tym by zapewnić zwierzęciu stały dostęp do świeżej wody.
Akcesoria
Jeśli zastanawiasz się jakie wyposażenie powinieneś nabyć to spieszę z pomocą.
Miski - dwie miski, jedna na jedzenie, druga na wodę. Dobrze żeby były to miski odpowiedniej wielkości, wiadomo, że jak piesek jest małej rasy to nie będzie jadł z wielgachnych misek i odwrotnie 😏 Najlepiej też gdy miska na wodę jest nieco większa, wody nigdy dość.
Smycz - tu się powtórzę, że dużo zależy od rasy, ale ważne żeby smycz nie była za krótka, a najlepiej żeby dało się regulować jej długość.
Obroża/szelki - w zależności od preferencji można kupić obrożę, albo szelki
Kaganiec - przyda się podczas jazdy autobusem, u weterynarza lub w innych miejscach gdzie jest wskazany
Zabawki - szczenięta uwielbiają się bawić, więc oczywiście nie może zabraknąć kilku zabawek inaczej maluch znajdzie sobie inne zabawki, na przykład nasze buty. Wybór zabawek jest spory, może jakieś gryzaki albo piłeczkę?
Szczotka - w zależności od tego jaką sierść ma pies, bo ta długa wymaga częstego czesania
Legowisko - z zakupem legowiska lepiej się wstrzymać aż pies osiągnie ostateczne rozmiary, zresztą za legowisko może robić nawet jakiś kocyk, kawałek gąbki od starego materaca i tym podobne
Szampon - nawet jeżeli szczeniak nie wymaga kąpieli to nie zapominajmy, że może się zdarzyć jakaś drobna wpadka - na przykład wytarza się w kupie 💩
Opieka zdrowotna
Psiak w wieku 2-3 miesięcy powinien być zaszczepiony i odrobaczony. Jeżeli nie zostało to zrobione przez poprzednich właścicieli to należy jak najszybciej udać się do weterynarza. Lekarz przy okazji obejrzy Twojego pupila czy ma się dobrze, a także założy mu książeczkę zdrowia 😉 Jeśli wyrazisz taką chęć to poinformuje Cię jak postępować z takim maleństwem. Zanim szczepienia nie zaczną działać nie powinno się wychodzić z maluchem na spacery, a jak już to na krótkie i tak by unikać innych psów od których mógłby się zarazić.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz